Ako sa obliecť na zimnú turistiku

Ako sa obliecť na zimnú turistiku

Zimná turistika patrí medzi moje obľúbené aktivity. Dni sú podstatne kratšie, a tomu treba prispôsobiť aj výbavu. Čistý chladný vzduch, krásne výhľady, príjemná mrazivá teplota. Toto ročné obdobie si viete naozaj užiť, pokiaľ máte dobré oblečenie. Ako si zvoliť správne vrstvy aby ste sa neprehrievali, alebo aby Vám nebola zima? Presne túto problematiku sa Vám pokúsim vysvetliť v nasledujúcich bodoch. 🙂

Prvá vrstva (termoprádlo):

Je v kontakte s pokožkou a odvádza vlhkosť od tela smerom von. Ja osobne preferujem merino vlnu, alebo kombináciu syntetiky a merina. Merino vlna je vhodná hlavne na viacdňové prechody. Je antibakteriálna, to znamená, že nezapácha aj po viacdennom nosení a hreje aj keď je vlhká. Syntetika na druhej strane schne podstatne rýchlejšie a kompresia znižuje otrasy svalov čo urýchľuje regeneráciu. Hrúbku prvej vrstvy volím hlavne podľa vonkajšej teploty. Nezabúdajte na nohy! Hlavne kolená sú veľmi náchylné na prechladnutie. Priliehavé spodky či už vlnené, alebo syntetické spravia dobrú mikroklímu pod vrchnými nohavicami, a tie potom nestudenia nohy. To isté platí aj o boxerkách.

Druhá vrstva:

Jej úloha je termoizolačná. Má udržať telo v teple. Pokiaľ je teplota vzduchu do -5 stupňov ja nosievam tenkú vestu. Jadro tela udrží v teple a cez ruky môže unikať nadbytočné teplo. Ak je chladnejšie, tak používam Technostretch, ktorý zakryje aj ruky a krk.

Tretia vrstva:

Ja používam softshellovú (windstopperovú) bundu. Je ľahká, zbaliteľná a v nepriaznivom počasí sa dá použiť aj pri stúpaní smerom nahor. Vďaka vetracím otvorom viem regulovať teplotu a sneženie, alebo vietor mi nerobí problém. Do veľkých vreciek zmestím zimné rukavice, prípadne drobnosti, ktoré často používam (slnečné kuliare, hygienicke vreckovky…). Dajú sa použiť aj hardshell (membránové bundy) , ale rátajte s tým, že čo je nepremokavé, je aj do veľkej miery nepriedušné.

Nohavice:

Tie by mali byť jemne zateplené a strečové, aby nebola obmedzená voľnosť pohybu. Samozrejme iné nohavice použijete pokiaľ idete na vysokohorskú turistiku, a iné keď leziete ľady v Slovenskom raji či sa venujete skialpinizmu. Ak chcete jedny nohavice na všetko, musia na nich byť kompromisy. Okopová zóna medzi nohami by mala byť spevnená, pretože nohavice bývajú na spodnej strane širšie aby sa zmestili na zimné topánky/lyžiarky. Vetranie po bokoch oceníte hlavne pri výstupe, alebo na jar 🙂

Zatepľovacia vrstva:

Tú používam hlavne pri dlhších prestávkach, alebo cestou nadol. Na dodatočné zateplenie sa väčšinou používa synetická  (Primaloft), alebo páperová bunda. Na trhu sú aj rôzne kombinácie materiálov (hybridy), ale ja používam primaloft, lebo mu nevadí vlhkosť a jednoducho sa udržiava.

Hlava a ruky:

Najväčšie úniky tepla sú práve cez hlavu a ruky. Preto je veľmi dôležité si tieto časti chrániť. Cestou nahor sa spolieham na čelenku (Buff), ktorá mi chráni uši a dutiny. Takisto mi nesteká pot do očí a hlava je pekne odvetraná.

Smerom nahor nosím tenšie strečové (powerstretch), alebo windstopperové rukavice, v ktorých viem obsluhovať foťák, paličky a pod. Na cestu dole kopcom nosím lyžiarske rukavice a zimnú čiapku.

Batoh:

Mojou voľbou je 35 L batoh. Nie som žiadny „gramážnik“ a tak uprednostňujem komfort nosenia na chrbte pred váhou. Zbalím doň všetko čo potrebujem (a nielen ja 🙂 ) cestou nahor aj nadol. Široký bedrový pás zabezpečí stabilitu a prenos váhy na nohy, ktoré sú silnejšie ako vrch tela. Najťažšie veci treba uložiť čo najbližšie k chrbtu (termoska, fľaša s vodou, jedlo…) aby Vás batoh neprevažoval.

Obuv:

Toto je kategória sama o sebe. V bežnej „celosezónnej“ turistickej obuvi zvládnete zimnú turistiku avšak má to svoje úskalia. Tempo je v zime pomalšie a zem po ktorej chodíte je studená. Teplota sa dá eliminovať dvoma spôsobmi. Pokiaľ je v topánke dostatok miesta pre hrubšie vlnené ponožky, isto si ich obujte. Ak však bude teplota pod -8 stupňov a snehový podklad, treba siahnuť aj po teplejších vložkách s izolačnou vrstvou. Tie Vás lepšie odizolujú od zeme, tým pádom zvýšia tepelný komfort. Pokiaľ sa zimnej turistike venujete pravidelne, oplatí sa zainvestovať a kúpiť si zimnú zateplenú turistickú obuv. 🙂 Pokiaľ je veľa snehu, tak nezabudnite na snežné návleky. Nebudete mať sneh v topánkach a zvýšite aj tepelný komfort lýtkovej časti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *