Recenzia: Bergans Helium 55

Recenzia: Bergans Helium 55

Už dlhšiu dobu som chcel vyskúšať ultraľahký batoh, do ktorého by sa dalo zbaliť na niekoľko dní. Model Bergans Helium 55 do tejto kategórií určite patrí. Ja osobne nie som žiaden „gramážnik“, ale tento batoh ma zaujal hneď ako som ho chytil do ruky. Zatiaľ čo bežné batohy v tejto litráži majú okolo 2 kg, Helium má hmotnosť 1kg!

Batoh má výškovo nastaviteľný chrbtový systém (QuickAdjust PRO), takže je úplne jedno či ho má na sebe 160 cm žena, alebo 190 cm muž. Tieto popruhy ako aj bedrový pás sú z mäkkej peny, ktorá netlačí ani pri väčšej záťaži, a veľmi dobre kopíruje telo. Výrobca udáva komfortnú nosnosť batohu do 17 kg. Ja som ho až do takejto záťaže nedostal, ale na skialpovej túre som naň pripol lyže a batoh mal 14 kg.  Sedel na chrbte veľmi dobre a vôbec som nemal pocit, že by ma mal obmedzovať aj pri väčšej váhe. Helium  nie je určený na skialpinizmus, na to má Bergans model Helium PRO. Putko do ktorého sa prichytávajú turistické paličky, prípadne cepín je ale natoľko veľké, že som tam dokázal zavesiť aj lyže. Každopádne nie je na takúto záťaž nadizajnované, tak by som to s lyžami nepreháňal.

Ramenné popruhy sú ultra ľahké. Pri záťaži mi trošku padali z pliec. Hrudný popruh tak plní svoju funkciu a drží ich pekne na mieste. Helium je kompatibilný aj s hydrosystémom, na ktorý je v chrbtovej časti našité vrecko z vnútornej strany. Diera na hadicu je pri vrchlíku, a na ramenných popruhoch je našitá gumička aby hadica držala na mieste.

Na obidvoch stranách sú veľké strečové vrecká, do ktorých sa zmestí 1,5 L fľaša, prípadne iné drobnosti. Na skialpovej túre som si do nich odložil stúpacie pásy a pekne tam držali.

Kompresným popruhom som na prvý pohľad moc neveril. Zdali sa mi až moc tenké a plastová patentka slabá…  Opak bol pravdou. 🙂 Držali pekne na mieste a ani po dlhšom čase nepovolili. Popruh má na boku háčik a je voliteľné, či si ho dáte zboku a stiahnete objem batoha, alebo prehodíte cez prednú časť. Potom môže slúžiť na uchytenie bundy, prípadne ľahkej karimatky.

Čím ma Helium 55 dostal, bol prístup do vnútra z prednej strany. Je to jednokomorový batoh, ktorý sa dá otvoriť ako cestovná taška. Veľmi dobre sa doňho ukladajú a hlavne vyberajú veci, takže keď máte chuť na teplý čaj z termosky, je úplne jedno kde ju v batohu máte. 🙂 Na prednom zipse sú dva bežce, takže viete otvoriť batoh nielen z hornej strany, ale aj zo spodnej. V hornej časti je zips spevnený jednou prackou, aby nebol namáhaný v ťahu a nepoškodil sa.

Vrchlík je kompletne odpojiteľný, čím viete zredukovať hmotnosť o 70 g. Nachádza sa na ňom jedno vrecko z vonkajšej strany, ktoré je dosť veľké na to aby ste si tam odložili slnečné okuliare, doklady či mobil. Sú tam našité aj 4 očká, cez ktoré si viete prevliecť šnúrku a niečo si prichytiť. Dizajnéri šetrili každý gram, a tak batoh nemá pláštenku proti dažďu, ale celý je z vnútornej strany potiahnutý záterom, takže slabí dážď alebo sneh nerobí žiadny problém. Ak pôjdete v lete na nejaký dlhší prechod, nezabudnite si však pláštenku pribaliť.

Zhrnutie:

Batoh Bergans Helium 55 je viacúčelový ultraľahký batoh, vhodný na 1 dňové rodinné výlety s deťmi, alebo viacdennú vysokohorskú turistiku. Je akurát veľký, šikovný, ľahký a vďaka nastaviteľnému chrbtovému systému sadne naozaj každému.

Tip: Ak plánujete batoh využívať najmä v zime, odporúčam priplatiť si pár EUR za model Helium PRO. Je síce ťažší o 270 g, ale môžete naň uchytiť lyže. V prednej časti je zvlášť vrecko na lavínovú výbavu, a v miestach ktoré sú viac namáhané je použitý pevnejší materiál.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *