Recenzia: Jetboil Flash Lite

Recenzia: Jetboil Flash Lite

Letná turistická sezóna je v plnom prúde a k nej patria aj viacdňové prechody, pri ktorých sa nezaobídete bez variča. Pokiaľ fungujete na expedičnej strave, na jej zaliatie Vám stačí varič typu „rychlovarná kanvica“, čím Jetboil určite je. 🙂

postavená zostava

Americká firma Jetboil prišla v roku 2004 s inováciou expedičných varičov, s tzv. FluxRing výmenníkom tepla. Je to zvlnený plech, ktorý je privarený na spodok ešusu. Pri bežnom varení totiž plameň narazí na dno ešusu a obteká okolo neho, čím vznikajú najväčšie tepelné straty. Spomínaný tepelný výmenník Fluxring dokáže tieto straty výrazne zredukovať tým, že naakumuluje teplo a tým pádom výrazne zvýši účinnosť variča (z bežných 30-40% na 80%). Takže dôjde k nemalej úspore plynu, čo v praxi znamená úsporu objemu aj gramáže v batohu, ale aj úsporu financií.

FluxRing výmenník tepla

Kompaktné balenie:

Všetko potrebné na varenie zbalíte do hrnca: varič, 100g kartuša aj stabilizačná trojnožka sa bezproblémovo vojdu dnu.Výrobca udáva, že na 100g plynu privediete do varu až 12L vody, čo je dvakrát viac ako bežné plynové variče. Takže pokiaľ rátate každý ušetrený gram v batohu, určite to oceníte. Váha celej súpravy má 345g bez plynu a so 100g kartušou 530 g.

do hrnca komfortne zmestíte varič, stabilizačnú trojnožku a 100g kartušu

Ja osobne som varič testoval v letných podmienkach a takmer bezvetrií, ale vodu na varenie som naberal v studničke, čiže bola poriadne studená. Objem 0,5L sa uvaril za 2min. a 12sek. (s použitím plastového vrchnáku ako pokrievky) resp. 2min. 27sek. (bez neho). Na prípravu jednoporcie expedičnej stravy Travelunch treba cca 300ml vriacej vody, čiže kým vytiahnete jedlo z batoha tak vriaca voda je už pripravená na zaliatie. 🙂

 

voda zo studničky

Hrniec je vyrobený z eloxovaného hliníka, vďaka čomu je veľmi ľahký. Na druhej strane, kedže nemá žiadnu vnútornú povrchovú úpravu, omáčky a podobné pochutiny, ktoré sa môžu pripáliť, by som v ňom nezohrieval. Vďaka neoprénovému obalu sa príjemne drží v ruke aj keď voda vo vnútri má 100 stupňov. Pokiaľ si v ňom uvaríte čaj alebo kávu, vôbec nepotrebujete extra hrnček. Piezo zapaľovanie je veľmi pohodlné. Ani raz sa mi nestalo, žeby nehodilo iskru(napriek tomu by som odporúčal mať záložné riešenie vždy po ruke. Veď čo je horšie ako ostať po celodennom chodení hladný. 🙂 A keďže ako zápalky tak aj zapaľovač môžu zvlhnúť, odporúčam mať vždy so sebou kresadlo).

Hrniec sa veľmi jednoducho nacvakáva na varič a s trojnožkou je stabilný. V balení mi chýbal závesný systém, ktorým by som si mohol zavesiť varič aj do stanu, dá sa však extra dokúpiť.

Zhrnutie:

Jetboil Flash Lite je malý, ľahký, dobre zbaliteľný a výkonný varič. Z môjho pohľadu ideálny pre turistov, cykloturistov, motorkárov, skialpinistov a vodákov, ktorí rátajú každý gram. Jeho obsluha je veľmi jednoduchá a určite si ho obľúbite. Svojím objemom je určený skôr pre jednotlivcov ako pre väčšie skupiny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *